Jarmark Rękodzieła

W ramach XXIX EthnoFestiwalu Czeremcha Wielu Kultur i Narodów, Jarmark odbędzie się w dniach 19 - 21 lipca 2024 r. na placu Gminnego Ośrodka Kultury w Czeremsze przy ul. 1 Maja 77. Do udziału w jarmarku zapraszamy rzemieślników, rękodzielników, twórców ludowych, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, świetlice, warsztaty terapii zajęciowej, szkoły, koła gospodyń wiejskich etc, promujące własne wyroby.

 

X Przegląd muzykujących na harmonijkach ustnych

21.07.2024 godz. 14.00 - scena namiot

W Przeglądzie udział brać mogą:

- soliści grający na harmonijkach ustnych
 - soliści grający na „instrumentach” typu grzebień, liść, itp. (mile widziani)
 - dopuszczalne duety „duży-mały”

Czas prezentacji nie może przekroczyć 10 minut . Każdy uczestnik wykonuje 3 utwory, w tym obowiązkowo  jedną  melodię ludową.
Każdy uczestnik otrzymuje nagrodę rzeczową lub  finansową.
Poza konkursem przewidujemy udział muzyków wykonujących inne odmiany muzyki (np. jazz, blues) na harmonijce ustnej.
JURY OCENIAĆ BĘDZIE: dobór repertuaru, technikę gry na instrumencie, ogólny wyraz artystyczny prezentacji.
Organizatorzy zachęcają do wystąpienia w stroju ludowym.
Organizatorzy nie pokrywają kosztów dojazdu uczestników.
Organizatorzy zapewniają uczestnikom Przeglądu profesjonalną obsługę techniczną prezentacji i obiad.

W Jury znani harmonijkarze, m.in. Bartek Łęczycki

Zapraszamy harmonijkarzy na warsztaty harmonijkowe z Bartkiem Łęczyckim 21.07.2024 w godz. 11.00 - 13.30
Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 12 lipca na e-mail: festiwalczeremcha@gmail.com lub tel. 602 739 584

Film "Anioły z Sindżaru"

Anioły z Sindżaru - pokaz filmu
20 lipca 2024 godz. 13.30 sala widowiskowa GOK

Sindżar, północny Irak, 2014: HANIFA, młoda jazydka, cudem przeżywa atak ISIS na jazydzką mniejszość religijną i etniczną w regionie Sindżar w północnym Iraku. Hanifa ucieka przed porwaniem przez ISIS, ale wszystkie jej pięć młodszych sióstr zostaje wywiezionych ciężarówkami i zniewolonych. Opierając się na wyłącznym dostępie do jednego z najniebezpieczniejszych i niedocenianych miejsc na ziemi, nominowana do Oscara i nagrody Emmy reżyserka Hanna Polak śledzi misję Hanify mającą na celu odnalezienie jej sióstr i sprowadzenie ich do domu – tak jak obiecała umierającemu ojcu.
Anioły z Sindżaru nominowanej do Oscara i Emmy Hanny Polak na wezwanie o powołanie. Demaskacja straszliwej zbrodni przeciwko ludzkości: to horror zapomnianego ludobójstwa i ludzi, mając na celu zaprzeczenie prawu, ale także dowód ich siły i odwagi.
„Anioły Sindżaru” nominowanej do Oscara i nominowanej do nagrody Emmy Hanny Polak to rozdzierający serce krzyk o sprawiedliwość. Expos é straszliwej zbrodni przeciw ludzkości, horror zapomnianego ludobójstwa i ludzi, którym odmawia się wszelkich praw, ale jest także świadectwem ich siły i odwagi.



„Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia” promocja książki, spotkanie autorskie z Anetą Prymaką- Oniszk

 21 lipca 2024 (niedziela) godz. 12.00  sala widowiskowa GOK
Prowadzenie spotkania Anna Maruszeczko

Doświadczenia mniejszości białorusko-prawosławnej rzadko mieszczą się w oficjalnej historii Polski. Panowała niepisana zasada, by nie rozmawiać o doznawanych krzywdach, bieżeństwie, przesiedleniach, powojennych mordach.

Aneta Prymaka-Oniszk przełamuje to milczenie. Jeździ po wsiach, rozmawia z mieszkańcami i historykami, czyta dokumenty archiwalne i zdobytą wiedzę konfrontuje z mitami o stosunkach polsko-białoruskich. Pokazuje, co uformowało prawosławną mniejszość w okolicach Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz, Sokółki. Robi to, by zrozumieć historię swojego dziadka i to kim byli, kim są - i kim mogą być - mieszkańcy Polski, którzy aby dostąpić awansu społecznego, wszystko, co białoruskie, musieli wyprzeć.

Jankiel w spódnicy - koncert Ani Brody

20 lipca 2024 (sobota) godz. 16.00  sala widowiskowa GOK
Ania Broda: piosenkarka, cymbalistka i multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka.
Koncert nawiązuję tytułem do najsłynniejszej w historii polskiej literatury postaci cymbalisty Żyda
Jankiela /Adam Mickiewicz"Pan Tadeusz"/, jego wirtouzerii gry oraz magnetycznej charyzmy
muzycznej. Ania Broda odwołuje się do legendarnego Jankiela, ponieważ jako artystka sama stworzyła niepowtarzalną sceniczną osobowość muzyczną na bazie takiego instrumentu jak cymbały oraz wyjątkowej barwy głosu.
Koncert jest swoistym hołdem złożonym instrumentowi, który powstał 3500 lat temu. Artystka prowadzi dialog ze słuchaczem za pomocą pałeczek uderzanych w struny cymbałów. Ta muzyka łączy tradycję i nowoczesność, przeszłość i współczesność. Uwrażliwia na słowo i dźwięk, porusza serca
słuchaczy i inspiruje.
w repertuarze koncertu usłyszą Państwo
-muzyka tradycyjna z Wileńszczyzny oraz Warmii i Mazur rodzinnych stron artystki
-motywy żydowskie wykonane na cymbałach wileńskich
- klimatyczne śpiewane ballady

KONKURS KULINARNY SMAKI TRADYCJI

21.07.2024

godz. 13.00 - konkurs kulinarny połączony z degustacją potraw

godz. 17.00 - ogłoszenie werdyktu jury, wręczenie nagród


TEATR ŁĄTEK SUPRAŚL "Matecznik"

20 lipca 2024 godz. 12.00 sala GOK

Główną inspiracją do powstania widowiska pt. „Matecznik” stanowi wydany w 1984 roku „album fotograficznym” Wiktora Wołkowa pt.: „Rzeka, droga, płoty, krowy, konie, stogi, wrony, bociany, drzewa, krzyże”. Wydawnictwo zrealizowało trzech wybitnych artystów: Wiktor Wołkow – autor zdjęć, Edward Redliński – autor zamieszczonych opowieści oraz Andrzej Strumiłło, który stworzył koncepcję oraz opracował ją graficznie. Zamieszczone w albumie zdjęcia inspirują do stawiania pytań: o los człowieka; o indywidualność; o przyjaźń; o istnienie smutku na świecie.

WARSZTATY ŚPIEWU BIAŁEGO

Początek 22.07.2024 godz. 16.00 (spotkanie organizacyjne)

Polesie Równeńskie to kraina, gdzie tradycja śpiewu białego jest wciąż żywa, a pieśni, w formie niestylizowanej i nieprzetworzonej, wykonywane przez wszystkie pokolenia, na co dzień i od święta. Podczas warsztatów zaśpiewamy tradycyjne pieśni z Polesia. Szczegółowy program może zostać dostosowany do składu i preferencji grupy. Zadbamy także o higienę głosu - każde zajęcia rozpoczniemy rozgrzewką - praca z oddechem, aparatem głosowym, artykulacją.

Prowadzenie:

Ludmiła Wostrikowa (Ukraina) to etnomuzykolog, wykładowca, pochodzi z ukraińskiego Polesia, ze wsi Rokitne, ze śpiewaczej rodziny Kowalczuków. Od lat dziecięcych śpiewała z mamą i babcią stare, autentyczne pieśni ludowe z Polesia. W 1997 ukończyła katedrę etnomuzykologii w Państwowym Instytucie Kultury w Równem na Ukrainie. Po zakończeniu uniwersytetu uczestniczyła w wielu etnomuzykologicznych ekspedycjach na Polesiu, zbierając i analizując tradycyjny folklor. Od 1998 r jest kierownikiem znanego zespołu folklorystycznego "HORYNA" , a także dziecięcego folklorystycznego zespołu "Żurawina". Od wielu lat prowadzi warsztaty śpiewu "białego".
22.07. 16.00 - 19.00
23.07. 10.00-12.00, 15.00-17.00
24.07. 10.00-12.00, 15.00-17.00
udział płatny- max 15 osób


Spotkanie autorskie z Elżbietą Dziuk i Krzysztofem Renikiem

 20 lipca 2024 godz. 17.00
wernisaż wystawy fotograficznej Kostium – Maska – Makijaż. Barwy indyjskiego tańca
Wystawa fotografii Elżbiety Dziuk pod tym tytułem to wizualna opowieść o tańcu w wykonaniu artystów indyjskich, którzy specjalizują się zarówno w klasycznych formach tańca jak i w choreografiach ludowych oraz wydarzeniach obrzędowych. Prezentowane zdjęcia powstawały zarówno w salach widowiskowych i audytoriach stolicy Indii, jak i w terenie: w indyjskich stanach Bengal Zachodni, Kerala oraz w indyjskich Himalajach. Niektóre ze zdjęć przedstawiają artystów nagrodzonych za swą działalność artystyczną  przez indyjską akademię sztuk performatywnych Sangeet Nataka Academy. Zdjęcia są efektem wielokrotnych, często wielomiesięcznych, pobytów Autorki w Indiach.
Elżbieta Dziuk – od roku 1977 regularnie odwiedza Azję: od Kazachstanu po Indonezję. W trakcie swych podróży po Azji realizowała różnorodne projekty fotograficzne. Wielokrotnie wędrowała po Himalajach indyjskich i nepalskich, trzykrotnie zimowała w Himalajach Ladaku. Brała między innymi udział w badaniach poświęconych sztukom performatywnym i widowiskom rytualnym Indii, a także tradycjom widowiskowym tybetańskiego kręgu kulturowego. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków-Polska Sztuka Użytkowa oraz  Stowarzyszenia Polish Women Photographers.
pokaz filmów
Film „Wojownicy i tancerze” opowiada o związkach tradycji tanecznych Indii ze staroindyjską sztuką walki kalaripajattu. Układy choreograficzne wielu indyjskich tradycji tanecznych nawiązują bowiem do treningu, który prowadzili wojownicy uprawiający kalaripajattu. Trening staroindyjskich wojowników oraz tańce wojenne ludności plemiennej zostały wykorzystane w układach choreograficznych takich form scenicznych jak kathakali, jednej z najsłynniejszych tradycji taneczno-teatralnych południa Indii. Czas 24’.

 „Tańcząc dla bogini”, to filmowa opowieść o rytualnym tańcu, który nawiązuje do mitu o bogini Bhadrakali. Stworzona przez niebian bogini, pokonuje demonicznego króla Darikę siejącego nieporządek w świecie ludzi, ale także i w świecie niebian. Po stoczeniu walki bogini nie może opanować swego gniewu. By ją uspokoić niebianie tworzą przed jej obliczem taneczne widowisko. Najważniejszym widzem tego widowiska staje się właśnie Bhadrakali. Czas 16’.

FILM "Magia Podlasia - Szeptuchy"

21 lipca 2024  godz. 14 sala GOK

Opowieść o  szeptuchach i szeptunach, jako reprezentantach medycyny ludowej, którzy kontynuują  tradycję zamów przekazywaną z pokolenia na pokolenie w podlaskich domach. Opowieść o chorobach ludowych, uzdrowieniach, magii, czarach ... a przede wszystkim o ludzkich pragnieniach i oczekiwaniach. W filmie zadajemy pytania, na które szukają odpowiedzi eksperci, antropolodzy, etnografowie, psychoterapeuci oraz mieszkańcy Podlasia.  Kim tak naprawdę są szeptunki i szeptuni? Dlaczego w dzisiejszym cywilizowanym świecie nadal sięgamy po metody i środki leczenia ciała i duszy stosowane przez naszych dziadków? Jak współczesna psychologia postrzega podlaskie zamowy? 

Konsultacje: dr. Elżbieta Galińska, Małgorzata Charyton, prof.Witold Jacórzyński, Olga Zawada

Stoisko o Ludziach w drodze i przeciw granicom..

Czeremcha była jedną z wielu miejscowości w tzw. strefie zamkniętej, a teraz stoi nieopodal kolejny mur odgradzający jednych ludzi od drugich... W tym samym czasie kiedy ludzie uciekający z Ukrainy znajdują wokół nas schronienie, ci uciekający z Jemenu, Syrii, Sudanu, Somalii czy Afganistanu są często zatrzymywani, niedopuszczani do procedury azylowej, nielegalnie pushbackowani. Niestety, czasami stają się śmiertelnymi ofiarami polityki granicznej, tak samo jak tysiące osób, które próbują przedostać się do Europy Morzem Śródziemnomorskim.

Stoisko do spotkań, rozmów i informacji - z książkami, materiałami, koszulkami, club mate. Będzie freeshop ubraniowy: weź co chcesz, za darmo. Będzie sitodrukowanie: możesz przynieść własną koszulkę, sukienkę, torebkę (lub wziąć nasze) i nadrukować na nie unikatową grafikę w temacie (z dwóch rodzajów).

Sitodrukowanie w godzinach 16.00-19.00
Zapraszamy!

Latawce zamiast dronów

Inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Afganistanie i innych krajach Bliskiego Wschodu po inwazji na nie wojsk natowskich. Wykorzystano nowoczesną, wówczas wręcz kosmiczną technologię- drony. Ich zastosowanie doprowadziło do "pomyłkowej" śmierci wielu tysięcy cywilów w tym dzieci, które bawiąc się latawcami były odbierane przez operatorów jako niebezpieczni terroryści. Dla wielu osób na całym świecie był to impuls do podjęcia protestów na masową skalę. My się w nie włączamy. Niech dzieci i ich latawce wzniosą się ponad zło tego świata a drony wyniosą z podlaskiego nieba!

pokaz filmu "Las"

19 lipca 2024 godz. 17.00 sala widowiskowa GOK
wstęp wolny
reż. Lidia Duda

Asia i Marek po studiach kupili stary dom tuż przy wschodniej granicy Polski - w Puszczy Białowieskiej, najstarszym lesie Europy. To ich mały raj - miejsce, w którym ich dzieci miały bezpiecznie dorastać z dala od problemów współczesnego świata. Dla Marysi, Ignacego i Franka las jest drugim domem, oswojonym i niebudzącym lęku. Ale pewnego dnia las się zmienia. Pojawiają się w nim Obcy, Inni, Uchodźcy - niechciani i w Polsce, i w Białorusi. Cała rodzina im pomaga, mimo że polskie prawo tego zabrania, bo jak można zostawić drugiego człowieka bez pomocy?